www: www.murun.pl
e-mail: murund@wp.pl
tel.: +48-509 725 791
tel.: +976 998 921 46
Agraf - Agencja Reklamowa Olsztyn
wyprawy do Mongolii

Lasy w Mongolii

Mongolia kojarzy się z rozległymi stepami i pustynią Gobi. Tymczasem wielkie przestrzenie północnej i północno- wschodniej części tego kraju, pokryte są borealnymi drzewostanami typu tajgi.
Północ Mongolii to południe Syberii. Mroźne zimy (średnia wieloletnia stycznia wynosi ponad 20 stopni poniżej zera, ale zdarzają się spadki nawet do minus 45 stopni), kontrastują z ciepłymi i deszczowymi okresami letnimi, pozwalając na uformowanie się tajgi, a miejscami (zachodnie zbocza gór Wielki Chingan) także lasów mieszanych.
Dendroflora (skład gatunkowy drzew i krzewów) jest tu w porównaniu z Polską dość uboga. W Mongolii nie ma np. buka, grabu, lipy, jesionu, klonu. Rośnie tu zaledwie po jednym gatunku dębu i wiązu. Natomiast liczba gatunków iglastych jest porównywalna.
Dobrze zachowaną tajgę zobaczyliśmy w Parku Narodowym Bogd- chan. Obejmuje on masyw górski, wypiętrzający się bezpośrednio na południe od Ułan Bator. Jest to teren chroniony przez lamajskich (buddyjskich) mnichów od co najmniej XVIII w. (ponad 200 lat). Oprócz pospolitego w Mongolii modrzewia daurskiego, rośnie tu sosna (limba) syberyjska oraz świerk syberyjski. Na płaskiej wierzchowinie tego masywu, na obszarze pokrytym torfowiskiem, stwierdziliśmy sporo skarlałych brzóz i wierzb. Całość momentami żywo przypominała tajgę z okolic Bajkału, znaną nam tylko z fotografii i filmów. Wszak odległość z Ułan Bator do Irkucka, wynosi zaledwie 600 km, czyli właściwie nic w skali całej, ogromnej Syberii.
Poza Bogdo- chan, zarówno w górach Chentej, jak i w górach Changaj, tajga jest zdecydowanie bardziej uboga i tworzy ja gł. modrzew daurski. Wynika to z częstych pożarów, wzniecanych przez niektórych pasterzy, którzy w ten sposób próbują powiększyć areał pastwisk dla swych trzód. Tylko miejscami, zwłaszcza tam, gdzie teren jest bagnisty lub zalewowy, rosną brzozy, osiki i „topolopodobna” chozenia Chosenia macrolepis.
Lasy mieszane, z dominującymi gatunkami liściastymi, zobaczyć można w Mongolii na skrajnym wschodzie tego kraju. Otóż na zachodnich skonach gór Wielki Chingan, zwłaszcza w dolinie rzeki Chałchyn- goł, rosną wspaniałe drzewostany, tworzone przez dąb mongolski i wiąz syberyjski oraz brzozy, topole i wierzby, na uboższych siedliskach z domieszką modrzewia, sosny i świerka.
Mongolia to kraj kontrastów. W sąsiedztwie bezwodnej Gobi, na wysokich północnych skłonach Ałtaju Mongolskiego (maksymalnie 4374 m n.p.m.), rośnie do wysokości 2600 m n.p.m. modrzewiowa tajga. Tam wysoko w górach jest chłodniej i bardziej wilgotno. W ciągu paru godzin można przejść z lasu na obszar półpustyni.
Jeżeli jednak przyjmiemy za las rozległe połacie porośnięte przez zarośla sakasułu (raczej krzewu niż drzewa), to w takim razie na Gobi rosną lasy! Nie wszędzie, ale miejscami zajmują spore obszary.Wygląd takich miejsc jest naprawdę niezwykły.

Marek Stajszczyk – instruktor ds. edukacji ekologicznej, Brzeg, Polska

powrót

Zdjęcia są wykonane przeze mnie, oraz przez uczestników moich wypraw, za ich zgodą oczywiście. Moim zamierzeniem jest propagowanie piękna mojego rodzinnego kraju, jego przyrody, kultury, tradycyjnego trybu życia, czekam także na Wasze uwagi.

Polecane strony

Copyright (C) murun.pl realizacja: agraf.net.pl